wygluszenie-pomieszczenia

Skuteczne wyciszenie mieszkania

Akustyka niektórych nieruchomości w połączeniu z niezbyt trafionym sąsiedztwem to jedne z głównych mankamentów mieszkań w bloku. Student Uniwersytetu Muzycznego ćwiczący pasaże na saksofonie, para staruszków głośniej oglądająca telewizję czy meloman testujący najnowszy sprzęt audio – to lokatorzy, z którymi niekoniecznie chcemy dzielić ściany bloku. Takie sąsiedztwo skutecznie również przeszkadza podczas prezentacji lokalu potencjalnym kupcom.

Aby uniknąć nieprzyjemności oraz samemu nie stać się osobą uprzykrzającą życie innym, podajemy dziewięć sposobów na skuteczne wyciszenie nieruchomości.

1.PANELE AKUSTYCZNE

www.decorativos.pl
www.decorativos.pl

Najtańszą wersję tego rozwiązania kojarzy każdy – to wytłoczki od jajek pokrywające ściany. Sposób dość dobry i ekonomiczny, trudno jednak powiedzieć, aby spełniał jakiekolwiek funkcje estetyczne.

Profesjonalne panele akustyczne nie tylko skuteczniej tłumią dźwięki od wyżej wspomnianych wytłoczek, ale też po prostu znacznie lepiej wyglądają. Z powodzeniem mogą zostać zainstalowane w salonie czy sypialni, a nie tylko w pokoju prób zespołu czy domowej siłowni. Niektóre, dzięki wygrawerowanym wzorom, przypominają obrazy.

Pamiętajmy, że panele akustyczne (wytłoczki od jajek oraz ich lepsze odpowiedniki) w żadnym razie nie sprawią, że pomieszczenie staje się cichsze! Wprost przeciwnie – dźwięk z naszego sprzętu hi-fi będzie o wiele lepiej słyszalny, z tą jednak różnicą, że przez nas, a nie przez sąsiada.Panele akustyczne zazwyczaj sprzedawane są na sztuki. Cena jednego egzemplarza o wymiarach 50 na 50 cm to koszt od ok. 17 do 40 zł.

2.PLUSZOWE ZASŁONY

Zasłony z pluszu dość dobrze chronią przed hałasem z zewnątrz, głównie jednak – podobnie jak w przypadku paneli akustycznych – zapobiegają rozprzestrzenianiu się dźwięków z wnętrza naszych mieszkań.Pluszowe zasłony są dobrze wszystkim znane np. z teatrów czy hal sportowych. Pod względem estetycznym najlepiej będą pasować do większych, klasycznych pomieszczeń. Materiał jest trudnopalny i dostępny w różnych kolorach.

3.PODWIESZANY SUFIT

Dawniej do izolacji dźwięków dobiegających od sąsiadów z góry używane były styropianowe kasetony, dziś ze względu na swoje wzornictwo nie są już tak popularne – ustąpiły miejsca podwieszanym sufitom wypełnionym wełną mineralną. Sufit podwieszany oprócz tłumienia dźwięków dochodzących z mieszkania nad nami, równie świetnie tłumi szumy przewodów wentylacyjnych.

Pamiętajmy, że rozwiązanie to w znaczny sposób zmniejsza przestrzeń pomieszczenia, nadaje się więc wyłącznie do wysokich mieszkań. Cena sufitu podwieszanego obejmująca materiał i robociznę to koszt od 70 do 170 zł za m2.

4.EKRANY AKUSTYCZNE

To bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli domów i działek. Na ekran akustyczny składa się stelaż oraz wypełnienie z wełny mineralnej i płyty kartonowo-gipsowej. Możemy go zamontować np. na granicy naszej działki – jeżeli  wysokość takiego ekranu nie będzie przekraczała 2,2 m, nie musimy na jego montaż potrzebować żadnej zgody.

Specjaliści podkreślają, że takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze, jeśli ekran akustyczny będzie miał grubość minimum 8 cm. Koszt – od 100 do nawet 250 zł za m2.

5.BOAZERIA KORKOWA

www.wicanders.pl
www.wicanders.pl

Kiedyś używaliśmy ich do przyczepiania planu lekcji i różnych notatek – tablica korkowa znajdowała się w domu każdego dziecka. Korek może stać się również sprzymierzeńcem osób, które cenią sobie ciszę. Boazeria korkowa charakteryzuje się nie tylko wysoką izolacyjnością akustyczną, ale również termiczną. Dodatkowo jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne – doskonale sprawdzi się w domach z dziećmi. Produkt jest w 100% naturalny i ekologiczny.

Wbrew pozorom boazeria korkowa występuje w wielu odcieniach, więc można dopasować ją do niemal każdego wnętrza.Pamiętajmy, że aby boazeria taka spełniła swoja rolę jako element wyciszający, musi zostać położona na całej powierzchni ściany.Cena tego rozwiązania to od 37 do 60 zł za m2.

6.MAKATKI

Nasze babcie dawniej na ścianach wieszały małe dzieła sztuki, które wychodziły spod ich rąk – tym właśnie były makatki. Pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również izolowały od chłodu (były często wieszane przy łóżkach) i dźwięków.

Dziś raczej nie wyobrażamy sobie ich jako elementu wystroju salonu, chyba że świadomie chcielibyśmy nawiązać do stylu ludowego. Makatkidoskonale sprawdzą się jednak w pokoju dziecięcym. Robione na zamówienie mogą pokryć nawet całą ścianę, a wypełnione kieszonkami i schowkami będą również funkcjonalnym miejscem do przechowywania małych skarbów. Makatki są zazwyczaj rękodziełem, więc ich cena jest nieco wyższa, średnia to 250 zł za sztukę.

7.TAPETY BAWEŁNIANE

www.poldecor.com
www.poldecor.com

Szukając produktów wyciszających pomieszczenie, warto zwrócić uwagę na tapety bawełniane, nazywane przez niektórych tynkiem japońskim. To unikalna mieszanka bawełny, jedwabiu i minerałów. Tapety bawełniane nadają wnętrzom wyjątkowo dekoracyjny charakter, dostępne są też jest w bardzo szerokiej palecie wzorów i kolorów. Specjalna struktura materiału zapewnia dodatkową warstwę izolacyjną i docieplenie lokalu. Tapeta nie odbija dźwięku, niweluje więc również echo.Cena tego rozwiązania wynosi od 50 do 140 zł za m2.

8.OKIENNICE WEWNĘTRZNE

www.jasnoshutters.pl
www.jasnoshutters.pl

Ustalone odgórnie zasady dot. estetyki elewacji nie zawsze pozwalają na ingerencję w wygląd naszych okien od strony zewnętrznej. Dźwięki pomogą jednak wytłumić wewnętrzne okiennice, które oprócz swoich praktycznych funkcji są również ciekawym elementem dekoracyjnym. Okiennice dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych – nie ma również problemu z wykonaniem ich na niestandardowe rozmiary. Najtańsze okiennice wewnętrzne to wydatek rzędu 1400 zł.

9.OBRAZY, DYWANY I USZCZELNIENIA

Jeżeli w swoim M nie organizujesz regularnych prób zespołu rockowego lub testów najnowszego sprzętu audio, warto sięgnąć po najprostsze rozwiązania na wyciszenie pomieszczenia. W celu stłumienia dźwięków wychodzące z twojego mieszkania, wystarczy zadbać o to, aby na ścianach znalazło się kilka obrazów, a na podłodze dywan lub wykładzina.

W przypadku braku dźwiękoszczelnych okien, możesz je w bardzo prosty sposób uszczelnić – potrzebne do tego elementy bez problemu znajdziesz w każdym sklepie budowlanym, a całość prac wykonasz sam.

Na koniec jedna,ważna informacja. Przed dźwiękami uderzeniowymi – np. stukotem obcasów o parkiet – uchronić się bardzo trudno. W tym przypadku inicjatywa pozostaje po stronie sąsiada, który powinien odpowiednio wyciszyć mieszkanie, np. tzw. podłogą pływającą z wełną mineralną.

Autorem artykułu jest Piotr Majewski, ekspert rynku nieruchomości